More Website Templates at TemplateMonster.com!

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی

بعد از اینکه فرد 7سال پزشکی عمومی را به اتمام رساند در امتحان تخصص مثل رشته های تخصصی دیگر مثل ارتوپدی ومغز اعصاب وپوست و... شرکت نموده ودر صورت به حد رسیدن نمره برای این رشته (که نمره بالایی هم لازم دارد )در رشته تخصصی طب فیزیکی و توانبخشی به مدت 3 سال تحصیل می نماید .
حیطه کاری :برای اینکه حیطه کاری یک متخصص طب فیزیکی و توانبخشی را مشخص کنیم لازم است قدری در مورد اناتومی اعصاب وستون فقرات ومفاصل توضیح داده شود :
اعصاب بدن به 2 قسمت تقسیم می شود :
1.اعصاب مرکزی
2. اعصاب محیطی
اعصاب مرکزی :شامل مغز و نخاع است که در صورتی که نیاز به عمل جراحی داشته باشد مثل تومور های مغز یا نخاع یا دیسک های ستون فقرات یا بعضی ار انواع خونریزی های مغزی ,این کار توسط جراح مغز واعصاب انجام
می شود و در بیماری هایی که نیاز به جراحی ندارند مثل MS , و پارکینسون. تشنج و.. درمان توسط متخصص داخلی مغز و اعصاب (نورولوژیست )انجام می شود. بررسی اعصاب مرکزی با MRI و در بررسی تشنج ها از نوار مغز (EEG) استفاده می شود .
اعصاب محیطی :شامل بیماری هایی که از نخاع وبعد از ان منشا می گیرند که باعث علایمی مثل درد یا ضعف یا بی حسی در بدن می شوند که این بیماری ها در حیطه کاری متخصصین طب فیزیکی و توانبخشی است .از انجا که بررسی بیماری های اعصاب محیطی توسط نوار عصب –عضله (الکترومیوگرافی )انجام می شود پس انجام نوار عصب –عضله در حیطه کاری متخصصین طب فیزیکی می باشد.
مفاصل :مشکلات مفاصل هم 2 متخصص دارد :
1.ارتوپد :در مواقعی که نیاز به جراحی است
2. متخصص طب فیزیکی : در مواقعی که نیاز به جراحی نباشد یا فرد نخواهد جراحی کند .
بسیاری از افراد و حتی بسیاری از پزشکان بین همکاران فیزیوتراپ یا کایروپراکتیک ومتخصصین طب فیزیکی فرقی نمی بینند در صورتی که این رشته ها با هم بسیار متفاوت هستند . رشته فیزیوتراپی یک رشته ای است که درمقطع لیسانس می باشد (البته این رشته تا درجه دکتری هم دارد ولی حتی در درجه دکتری هم این همکاران این رشته فرد پزشک نیستند و نمی توانند تجویز دارو و تزریق داخل مفصلی وکارهای دیگری که یک پزشک می تواند انجام بدهد را انجام بدهند . کایرپراکتیک :یکی دیگر از همکاران گروه پزشکی هستند که این رشته در ایران وجود ندارد و افراد شاغل در این رشته از امریکا فارغ التحصیل شده اند . این رشته 5 سال طول می کشد و در این مدت این همکاران فقط روی ستئن فقرات کار می کنند و کارهای دیگری که پزشکان متخصص طب فیزیکی انجام می دهند مثل دارو و نوار عصب –عضله و تزریقات مفصلی وMRI و .. را نمی توانند انجام بدهند .
حیطه کاری متخصص طب فیزیکی و توانبخشی: درمان مشکلات ستون فقرات و مفاصل و اعصاب محیطی به روش غیر جراحی است .که شایعترین بیماریهایی که این پزشکان به درمان انها می پردازند.
شامل :مشکلات ستون فقرات اعم از دیسک و ارتروز و ضعف و انحراف های ستون فقرات ,مشکلات مفاصل بدن مثل ارتروز زانو و مشکلات تاندونی مفاصل شانه و زانو , اسیب اعصاب محیطی مثل گیر افتادن عصب مدیان در مچ دست (سندروم تونل کارپ), می باشد که هدف درمان در این بیماری ها ,درمان این بیماری ها به روش غیر جراحی است . که به خاطر شیوع بالی این بیماری ها به طور مختصر در مورد این بیماریها و روشهای درمان انها در توضیح داده می شود .